6 sygnałów, że stresujesz się za bardzo

Kolejny trudny projekt w pracy, egzaminy w sesji ułożone dzień po dniu, chore na grypę dzieci i narzekający mąż – współczesne kobiety muszą znosić wiele piętrzących się napięć, które nie pozostają niestety bez wpływu na ich zdrowie. Jeżeli i Ty też jesteś ofiarą nieustającej presji, sprawdź, czy nie stresujesz się za bardzo, zwracając uwagę na 6 podstawowych symptomów.

smutna kobieta

fot. gpointstudio, freepik

 

 

6 sygnałów, że stresujesz się za bardzo

Polecamy: Pokoloruj i odstresuj się! Kolorowanka Emmy Farrarons do ściągnięcia

 

1. Zgrzytasz zębami

Podczas kontrolnej wizyty u stomatologa słyszysz, że Twoje zęby noszą ślady otarć od nocnego zgrzytania lub zaciskania szczęki? Nie lekceważ tego – bruksizm to jeden z podstawowych symptomów nerwicy. Wykonaj u swojego dentysty specjalną żelową szynę, która ochroni Twoje zęby w nocy i staraj się jak najczęściej relaksować!

 

2. Cierpisz na nawracające ataki alergii

Odkąd pamiętasz, cierpisz na alergię, ale nigdy przedtem nie miałaś tak częstych ataków kichania i kataru? Według ostatnich badań istnieje silny związek pomiędzy stresem a złym funkcjonowaniem systemu immunologicznego człowieka. Pod wpływem napięcia organizm wydziela kortyzol, który ma mu pomóc w walce z potencjalnym zagrożeniem (w tym przypadku jest nim właśnie stres). Niektórzy ludzie nie produkują go jednak w takich ilościach, by pokryć duże zapotrzebowanie wywołane chronicznym podenerwowaniem, a wówczas wzrasta ryzyko infekcji i – co za tym idzie – alergii.

 

3. Przejadasz się

Zajadanie stresu to częsty nawyk u osób, które nie radzą sobie z codzienną presją. Jeżeli więc wcześniej nie zdarzało Ci się zjeść całej tabliczki czekolady na raz ani dorabiać kanapek na kolację, ta nagła zmiana powinna zapalić w Twojej głowie alarmową lampkę!

 

4. Nie możesz się nauczyć niczego nowego

Naukowcy odkryli niedawno, że wystąpienie stresu aktywuje w organizmie cząsteczki kortykotropiny, które spowalniają pracę synapsów w mózgu (uniemożliwiając gromadzenie informacji czy wspomnień). Co gorsza cząsteczki te występujące w zmasowanej ilości potrafią niszczyć całe struktury synapsów. Gdy te odrastają, kortykotropina uwalniana pod wpływem nowego bodźca stresotwórczego, niszczy je na nowo.

6 sygnałów, że stresujesz się za bardzo

Przeczytaj także: 5 oznak tego, jak stres wpływa na skórę i urodę

 

5. Często wzdychasz

2016 rok przyniósł naukowcom odpowiedzi na wiele pytań związanych z procesem oddychania. Wśród licznych ustaleń znalazło się także to, że przeciętny człowiek wzdycha średnio 12 razy w ciągu godziny, choć nie jest tego świadomy. I choć badacze nie poznali jeszcze odpowiedzi na to, czemu tak naprawdę służy samo wzdychanie, dostrzegli związek pomiędzy stresem a wzmożonym wzdychaniem.

 

6. Masz problemy ze skórą

Kiedy znajdujesz się pod nieustanną presją i jesteś w złym stanie psychicznym, wszelkie zadrapania i rany goją się wolniej niż przy spokojnym stanie ducha. Badania naukowców z całego świata dowodzą, że zestresowane osoby mocniej odczuwają ból i są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Stres sprzyja także występowaniu chorób skóry, takich jak łuszczyca, trądzik pospolity czy trądzik różowaty. Powoduje przewlekłą suchość naskórka i przyczynia się do łysienia. Jeżeli więc obserwujesz u siebie wyraźne pogorszenie stanu cery lub masz problem z wypadającymi włosami, czym prędzej zgłoś się na badania! Nadmierny i nieredukowany stres może prowadzić do chorób serca, a nawet wywołać zawał lub udar!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (218 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...