5 dietetycznych postanowień na Nowy Rok

Nie trzeba wcale wprowadzać rygorystycznej diety, by odżywiać się zdrowo i zgubić zbędne kilogramy. Zamiast stawiania sobie odległych celów i katowania się dietami, w tym roku lepiej weź się za postanowienia możliwe do zrealizowania i to z pożytkiem dla zdrowia – wypracuj podstawowe, dobre nawyki żywieniowe.

 

1. Jedz regularnie

To podstawa! Jedz 5 posiłków dziennie, mniej więcej co 3 godziny. Nie doprowadzaj się do ataków głodu, które tylko wyniszczają organizm.

Regularne posiłki w nie za dużych porcjach dostarczają organizmowi na bieżąco energii, dlatego nie musi on odkładać „zapasowej” tkanki tłuszczowej – tłumaczy Krzysztof Wojdat, dietetyk z cateringu DietBox.pl. – Jedząc regularnie likwiduje się też chęć podjadania, które często okazuje się zgubne w skutkach – dodaje.

 

2. Myśl o tym, co zjesz

Przygotuj się do całego dnia – pomyśl, kiedy pójdziesz na lunch, czy zdążysz kupić coś do jedzenia, czy będziesz mieć co zjeść w ciągu dnia. Jeśli tylko możesz, przygotowuj sobie pudełka z jedzeniem lub zamów catering dietetyczny, który dostarczy gotowe posiłki na cały dzień. Zostawianie kwestii posiłków na ostatni moment, kończy się zazwyczaj kupowaniem batonów i drożdżówek. A przecież tego właśnie chcemy uniknąć.

 

3. Nie jedz byle czego

Szanuj swój organizm! Nie nosisz byle czego, prawda? Tak, jak starannie dobierasz elementy swojej garderoby, tak samo zwracaj uwagę na to, co jesz. Czytaj etykiety – bądź świadomym konsumentem. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, bo one zawierają w sobie dużo sztucznych dodatków. Pamiętaj też, żeby nie mieszać potrzeb fizjologicznych z emocjonalnymi – nie nagradzaj i nie pocieszaj się jedzeniem.

 

4. Zbilansuj dietę

Oderwij się od swojego utartego menu. Sięgnij po nowe potrawy i produkty. – Codzienna dieta musi być zbilansowana pod względem mikro i makroskładników. To znaczy, że powinno się sięgać po różne warzywa, owoce, kasze, ryby, żeby dostarczyć organizmowi różnorodnych wartości odżywczych – mówi Krzysztof Wojdat z DietBox.pl. – Dietetycy zalecają spożywanie dziennie 5 porcji warzyw i owoców, ale trzeba pamiętać, żeby nie było to ciągle to samo warzywo i żeby nie zastępować warzyw owocami, bo te ostatnie są bardziej kaloryczne – dodaje Wojdat.

 

5. Ogranicz to, co szkodliwe

Słodycze? OK, ale nie codziennie! Nie przyzwyczajaj do nich organizmu. Postaraj się ograniczyć spożywanie cukru, pamiętając o tym, że występuje on w większości produktów, które kupujesz w sklepach, np. w wędlinie, ketchupie, napojach. Do picia wybieraj wodę lub rozcieńczaj nią soki. Unikaj nasyconych tłuszczy, w większości pochodzenia zwierzęcego, i soli, której nadmiar powoduje większe ciśnienie i choroby układu krążenia.

Świąteczne przejedzenie – jak sobie pomóc, gdy zbytnio pofolgowaliśmy sobie z jedzeniem?

Świąteczne przejedzenie – jak sobie pomóc, gdy zbytnio pofolgowaliśmy sobie z jedzeniem?

Podczas Świąt, gdy siadamy za suto zastawionym stołem potrawom na nim ustawionym trudno jest się oprzeć. Wielogodzinne spotkania z rodziną zwykle kończą się pełnym brzuchem. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby skutki takiej uczty nie odbijały się na zdrowiu czy samopoczuciu. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na świąteczne przejedzenie? Oczywiście, że tak!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (274 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. ewalub  3 stycznia 2024 09:53

    Dobrze byłoby coś zmienić. Metabolizm już nie ten sam co kiedyś, latek więcej, aktywności mniej

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany